Ľutina
Obec leží v Šarišskej vrchovine, na južnom svahu Čergovského pohoria, v nadmorskej výške 426 m, 9,5 km od Sabinova. Má kataster o veľkosti 6,91 ha, jeho najväčšiu časť tvoria lúky a lesný porast. Stredom obce preteká potok Ľutinka. Obec má v súčasnosti vybudované všetky inžinierske siete. Osídlenie je typické s hustou zástavbou starej vidieckej časti orientovanou pozdĺž komunikácie s centrom okolo kostolov a novej zástavby rodinných domov. V súčasnosti v obci žije okolo 475 obyvateľov.
Prvý raz sa spomína v roku 1312, ešte ako neosídlené územie, ktoré patrilo Tárczayovcom. Čoskoro tu bola založená obec, ktorá sa uvádza už roku 1322 spolu s Olejníkovom. Kráľ Karol Róbert daroval šľachticovi Mikčovi nielen Pečovskú Novú Ves, ale aj rozsiahly majetok na sever až po Topľu. Jeho súčasťou bola celá dolina Ľutinky, ale samotná dedina sa v darovanej listine nespomína. Najstaršia správa menovite uvádzajúca Ľutinu je z roku 1330. Vtedy opätovne vymedzili hranicu oddeľujúcu majetky Červenice od Novej Vsi. Časť hranice bola súčasne západným chotárom Ľutiny. V roku 1787 bolo v obci 55 domov a 362 obyvateľov, v 1828 67domov a 505 obyvateľov. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, chovom dobytka a ovocinárstvom.
Ľutina je obec na Slovensku v okrese Sabinov. Ľutina je najväčším pútnickým miestom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. V obci sa nachádzajú kultúrne pamiatky zapísané v ústrednom zozname pamiatkového fondu. Jednou z nich je unikátny Gréckokatolícky chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky, ktorý bol pápežom Jánom Pavlom II. v roku 1988 povýšený na baziliku minor. Prvá oficiálna púť sa v Ľutine uskutočnila v roku 1855.
V roku 1878 sa vybudovali kaplnky Sv. Anny a Sv. Kríža a v roku 1930 kaplnka sv. Mikuláša nad prameňom vody na mieste prvého zjavenia.
Kontakt
- https://www.lutina.sk/
- Ľutina, 082 57, Slovensko
Neexistujú žiadne akcie, pridajte voľajakú.